Новини бізнесу в Україні та за рубежем

Спайковий процес у малому тазі

Спайковим процесом в офіційній медичній літературі прийнято називати патологічні розростання сполучної тканини. Вони з'єднують між собою дві стінки, перешкоджаючи настання запліднення і нормальному функціонуванню органів репродуктивної системи. Стан розвивається у відповідь реакції організму на ушкодження.

Чому виникає цей стан?

Існує певний спектр факторів. Для жінки вони можуть бути характерні як окремо, так і в комбінації.

  1. Запальні захворювання. Інфекційні ураження, що зачіпають матку, придатки або очеревину, за відсутності повноцінного лікування можуть зумовити спайковий процес в малому тазу. Запалення відбувається при частому виконанні вискоблювання порожнини матки, тривалої експлуатації внутрішньоматкової спіралі або її безграмотного установці. Важливою причиною розвитку проблем з органами репродуктивної системи є наявність інфекцій, які передаються в процесі інтимної близькості. Їх прихований перебіг або небажання пацієнтки отримувати терапію здатне обернутися не тільки переходом у хронічну форму, але і розвитком спайок.
  2. Перенесені механічні пошкодження органів малого тазу.
  3. Наявність сторонніх предметів в порожнині матки – якщо при оперативному втручанні забутий витратний матеріал (серветка, тупфер).
  4. Крововилив в порожнину малого тазу, обумовлене розривом яєчника чи позаматковою вагітністю.
  5. Ендометріоз. Клінічний перебіг захворювання характеризується розростанням внутрішнього шару матки за її межі, що і спонукає до формування спайок.

Небезпеку, яку являє спайковий процес в малому тазу, полягає в здатності викликати безпліддя, стати причиною постійної хворобливості, непрохідності, нагноєння і ряду інших патологічних станів.

Симптоми захворювання

Існує три стадії перебігу патології, для кожної з яких характерна різна ступінь прояву – від вираженої до прихованої. Ознаками наявності спайок є болючість внизу живота при спробі провести огляд, диспепсичні розлади, що виражаються в нудоті і блювоті, слабкість, запаморочення, покриви стають блідими. Рівень артеріального тиску критичний, що на тлі відсутності виділення сечі стає показанням для госпіталізації.

В хронічній формі пацієнтку турбує не стільки больовий синдром, скільки безпліддя: це і стає приводом для звернення до лікаря, де під час обстеження з'ясовується наявність спайок.

Лікування переважно хірургічне: консервативно лікують тільки хронічну стадію захворювання, щоб відновити прохідність маткових труб. Прогноз в цілому сприятливий.